kuchnia

Rustykalna kuchnia – jak ją urządzić?

Kuchnia jest sercem domu – to fakt, o którym wiele osób zapomina podczas jej urządzania. Jeśli jednak chcesz, by kuchnia zachęcała do przebywania w niej, gotowania i spędzania czasu z rodziną przy wspólnych posiłkach, postaw na styl rustykalny, który ociepla pomieszczenie i nadaje mu niezwykle rodzinnego charakteru. Jak więc urządzić kuchnię w stylu rustykalnym i jakich zasad przestrzegać, by efektem końcowym nie była pretensjonalność wystroju?

  • Przede wszystkim postaw na ciepłe kolory – to one przede wszystkim budują atmosferę pomieszczenia. Używaj brązów, żółcieni, beżu i pomarańczu. Niech barwy te będą w jasnych odcieniach – mają stanowić jedynie tło do dalszych kroków aranżacyjnych.
  • Do wnętrz rustykalnych pasuje również surowe w wykończeniu drewno. Sprawdzą się tu zarówno jego ciemniejsze odmiany, takie jak dąb, lub jaśniejsze (przykładem może być drewno sosnowe). Kuchnia rustykalna powinna być zaopatrzone w drewniane szafki, blaty, krzesła oraz stół, przy którym z przyjemnością będziecie spożywać posiłki.
  • Styl rustykalny uwielbia wiklinę. Możesz zaaranżować kącik kawowy z wiklinowym stojakiem na gazety, lub wybrać mniej oczywiste dodatki wykonane z wikliny – chlebak, koszyki do przechowywania, osłonki na doniczki, a nawet krzesła. Ważnym jest, by nie przesadzić z wiklinowymi dodatkami – to właśnie ich nadmiar nada pomieszczeniu pretensjonalny charakter.
  • Nieodłącznym elementem rustykalnej kuchni powinny być zioła. Warkocze czosnku miękko spływające przy kuchennym okapie, świeże zioła w doniczkach, a także suszone zioła i przyprawy w małych słoiczkach na praktycznym stelażu – to wszystko sprawia, ze gotowanie staje się łatwiejsze, a samo pomieszczenie nabiera życia – nie wydaje się odpychające i sterylne.
  • Wspaniałym dodatkiem do rustykalnych wnętrz, także kuchennych, są materiały – postaraj się, by były naturalne (idealnym wyborem będzie len lub bawełna). W aranżacji możesz umieścić je jako zasłony kuchennego okna, obrus na stół lub bieżniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.