poradnik

Wyposażenie pokoju dla dziecka: jakie łóżeczko dziecięce wybrać?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to wyjątkowe wydarzenie w życiu rodziców oraz ich bliskich. Na przygotowania na powitanie malucha, rodzice mają aż 9 miesięcy, jednak wielu z nich, gdyby tylko mogło, poprosiłoby o dodatkowy miesiąc na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Oprócz przygotowania wyprawki dla malucha, rodzice muszą zadbać również o odpowiednie wyposażenie pokoju, w którym niemowlę będzie spędzać czas po wyjściu ze szpitala. 

Wybór mebli nie dotyczy tylko kwestii związanych z estetyką pokoju oraz aranżacji wnętrz, a przede wszystkim bezpieczeństwa i komfortu naszego dziecka. Łóżeczko dziecięce to element, którego nie może zabraknąć w domu, jednak nie każdy rodzic wie, które z modeli dostępnych na rynku będą odpowiednie dla potrzeb jego dziecka. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupów? 

Rozmiar łóżeczka dla dziecka

Zanim dokonamy zakupu, musimy zastanowić się czy chcemy inwestować w nowe łóżeczko dziecięce co kilka miesięcy, czy stawiamy na opcję uniwersalną, dopasowaną do potrzeb i rozmiarów dziecka od pierwszego dnia życia do kilkunastu miesięcy. W zależności od naszej decyzji, będziemy musieli wybrać odpowiedni rozmiar łóżeczka oraz model z regulacją wysokości materaca czy wyjmowanymi szczebelkami, które umożliwią dziecku samodzielne i bezpieczne wychodzenie z łóżka gdy już podrośnie. Standardowe rozmiary łóżek dla dzieci to 120 x 60 centymetrów i modele te wystarczają co najmniej do drugich, a w wielu przypadkach nawet do trzecich urodzin naszej pociechy. Jest to odpowiedni model również dla osób, które planują powiększyć rodzinę po dwóch czy trzech latach od narodzin pierwszego potomka, ponieważ w pokoju bez obaw zmieści się również dodatkowe posłanie dla starszego dziecka, które swoje łóżeczko dziecięce będzie musiało oddać nowemu członkowi rodziny. 

Łóżeczko tradycyjne czy dostawne? 

Wielu rodziców zastanawia się również nad zakupem dostawki, która jest ostatnio bardzo popularna, choć w wielu przypadkach zupełnie nie praktyczna. Łóżeczko dziecięce to prawdziwa inwestycja, która posłużyć może wszystkim naszym dzieciom. Z kolei dostawka nie będzie dobrym rozwiązaniem gdy dziecko urośnie, a nocne wstawanie będzie podzielone na potrzeby młodszej i starszej pociechy. Warto jednak wykorzystać dostawkę w momencie gdy w naszej rodzinie pojawi się wcześniak – mama będzie mogła zająć się maluchem o każdej porze, a do tego dziecko przyzwyczai się do własnej przestrzeni.