Co warto wiedzieć o tkaninach tapicerskich obiciowych
wnętrze

Co warto wiedzieć o tkaninach tapicerskich obiciowych?

Każdy nie raz stawał przed dylematem, jakie tkaniny obiciowe wybrać. Dlatego przychodzimy z pomocą. Czym są tkaniny tapicerskiej obiciowej? Jakie są rodzaje tkanin obiciowych?

Czym są tkaniny tapicerskie?

Tkaniny tapicerskie obiciowe służą do obicia różnorodnych mebli tapicerowanych takich jak: fotele, pufy, wersalki, sofy, krzesła. Materiał ten wykorzystywany jest zarówno do produkcji, jak i renowacji mebli. W sprzedaży jest bardzo duży wybór różnorodnych tkanin obiciowych występujących w wielu wzorach i kolorach oraz strukturach. Bardzo dużą popularnością cieszą się tkaniny obiciowe łatwe do czyszczenia. Poznaj wszystkie rodzaje tkanin obiciowych oraz dowiedz się jak je dopasować do stylu wnętrza.

Bogaty wybór tkanin tapicerskich obiciowych zwiększa możliwości aranżacyjne. Bardzo często w sklepach meblarskich klienci mają możliwość wyboru tkaniny obiciowej z oferowanego wzornika. Dzięki temu mają pewność, że materiał idealnie podkreśla styl wnętrza.

Jakie są rodzaje tkanin tapicerskich obiciowych?

Tkaniny tapicerskie obiciowe dzielone są wg kilku różnych kryteriów. Rozróżnia się je ze względu na gramaturę, strukturę, styl wykończenia i wytrzymałość. W zależności od przeznaczenia tkaniny tapicerskiej obiciowej stosuje się ją na meblach tapicerowanych o innym przeznaczeniu.

Tkaniny obiciowe pluszowe

Plusz wykonywany jest z okrywy runowej zwanej również okrywą włoską. Jest puszysty, miękki i bardzo delikatny. Do tego rodzaju tkanin zalicza się również tkaniny obiciowe welurowe, aksamitne i velvet – różnią się między sobą zastosowaną techniką produkcji.

Tkaniny obiciowe szenile

Tkaniny z tej grupy są miękkie i jednocześnie wytrzymałe. Bardzo często stosowane są jako tkaniny obiciowe do wersalek i sof oraz dodatków, np. poduszek, narzut i zasłon.

Tkaniny obiciowe plecione

Odznaczają się grubym splotem. Najczęściej tkane są dwiema nićmi o różnych kolorach. Cechą charakterystyczną jest bardzo duża wytrzymałość na uszkodzenia oraz różnorodne przetarcia.

Tkaniny obiciowe floki

Materiał ten jest bardzo delikatny, miękki i przyjemny w dotyku. Jest odporny na uszkodzenia i przecieranie. Wykonywane są z syntetycznych nici. Wyglądem przypominają aksamit. Do tej grupy zalicza się również tkaniny obiciowe niebrudzące. Dlatego szczególnie polecamy ją rodzinom z małymi dziećmi oraz osobom posiadającym zwierzęta.

Tkaniny obiciowe żakardowe

Cechą charakterystyczną są wyraziste wzory i skomplikowane wzory. Mają wysoką gramaturę, dzięki temu są odporne na uszkodzenia, przetarcia oraz działanie czynników zewnętrznych. Ten rodzaj tkanin tapicerskich szczególnie polecamy do klasycznych i eleganckich wnętrz.

Tkaniny obiciowe skóra naturalna i sztuczna

Zarówno skóra naturalna, jak i sztuczna bardzo często stosowane są jako tkaniny obiciowe. Skóry naturalne są luksusową tkaniną obiciową odznaczającą się ponadprzeciętną wytrzymałością. Dlatego stosowane są w antycznych meblach oraz luksusowych sofach.