wnętrze

Chlorowanie wody, co daje i na czym polega

Chlorowanie wody to proces, który jest wykorzystywany w stacjach wodociągowych dostarczających kranówkę do domów i mieszkań. Jest on niezbędny, aby wyeliminować z niej mikroorganizmy zagrażające zdrowiu użytkowników. Chlor stosuje się również w basenach i to właśnie on nadaje takim zbiornikom specyficzny zapach. Czy woda chlorowana może szkodzić zdrowiu? Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć.

Dezynfekcja wody pitnej — dlaczego jest konieczna?

Woda jest substancją niezbędną do życia i korzysta z niej każdy — to powszechna wiedza. Niestety stanowi ona również korzystne środowisko bytowania dla szkodliwych mikroorganizmów. Ich spożycie może wywołać zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Niebezpiecznych wirusów czy bakterii nie widać, dlatego nie da się ocenić gołym okiem, czy dana woda nadaje się do spożycia, czy nie. Często jej smak, zapach czy kolor pozostają niezmienione i nie budzą podejrzeń. Picie nieuzdatnionej kranówki nawet obecnie wywołuje w krajach rozwijających się epidemie groźnych chorób.

Dlatego dezynfekcja wody pitnej jest absolutnie konieczna, aby była ona zdatna do spożycia przez ludzi. Można do tego wykorzystywać różne metody, jednak najbardziej powszechną i najtańszą jest chlorowanie.

Jest ono bardzo skuteczne, ponieważ pozwala wyeliminować:

-wirusy,

-bakterie,

-grzyby,

-pasożyty,

-inne organizmy chorobotwórcze.

Chlor jest wysoce biobójczy, dlatego nawet jego niewielka ilość pozwala na dezynfekcję wody pitnej w taki sposób, by była bezpieczna do spożycia bez przegotowania.

Chlorowanie wody — na czym polega?

Chlor do wody pitnej może być dodawany w postaci gazowej lub jako związek o nazwie podchloryn sodu. Taki proces jest przeprowadzany w stacjach wodociągowych. Zwykle zajmuje około 20 minut, a dokładny czas jego trwania jest uzależniony od poziomu pH wody.

Najczęściej stosuje się drugą z wymienionych substancji, czyli podchlorynu sodu. Jej aplikowanie odbywa się w chloratorach, czyli urządzeniach składających się z: przeponowej pompy ssąco-tłoczącej z silnikiem, zbiornika na roztwór podchlorynu sodu, przewodu zasysającego roztwór dezynfekujący oraz przewodu odprowadzającego.

Chlorowanie wody w zakładach wodociągowych jest specjalistyczną procedurą, dlatego wymaga stosowania profesjonalnych urządzeń, a także musi się odbywać w odpowiednio przystosowanych do tego pomieszczeniach. Najważniejsza jest wydajna wentylacja, ponieważ opary chloru mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzi.

Chlorowanie wody pitnej ze studni

Dodawanie chloru do wody pitnej można również przeprowadzać na własne potrzeby. Stosuje się je między innymi w uzdatnianiu wody z przydomowych studni i zbiorników. Aby to zrobić, należy wyposażyć się w odpowiednie urządzenie, które jest zautomatyzowane i łatwe w obsłudze. Chlorowanie wody pitnej również w tym przypadku polega na wprowadzeniu do zbiornika odpowiedniego preparatu.

Dawkowanie podchlorynu sodu w domowych warunkach zawsze musi być ściśle zgodne z instrukcją podaną przez producenta chloratora. Jest to niezwykle ważne, ponieważ chlor w zbyt dużym stężeniu może być szkodliwy dla zdrowia.

Czy woda chlorowana jest szkodliwa?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. W końcu chlor jest silną trucizną i wykazuje działanie biobójcze. Nie należy jednak obawiać się spożywania chlorowanej wody z kranu. Jest tak dlatego, że właściwości substancji dezynfekującej zmieniają się wraz z jej stężeniem.

W uproszczeniu można przyjąć, że spożycie stężonego chloru jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Natomiast picie tego, który został rozpuszczony w kranówce, jest całkowicie bezpieczne.

Zwróć uwagę, że nad prawidłowym przebiegiem procesu chlorowania w zakładach wodociągowych czuwa sztab specjalistów. Kranówka jest również stale poddawana bardzo wnikliwym badaniom, dlatego nie ma zagrożenia, że dostanie się do niej zbyt duża ilość substancji dezynfekującej.

Zastanawiasz się, dlaczego woda w kranie czasem bardziej pachnie chlorem, a czasem mniej? Wynika to z tego, że jest ona poddawana dodatkowemu okresowemu chlorowaniu. Jest ono potrzebne, by zdezynfekować nie tylko kranówkę opuszczającą punkt dystrybucji, ale również instalację, czyli rury, którymi woda dociera do odbiorców.

Nieprzyjemny smak i zapach wody chlorowanej — jak sobie z tym radzić?

Choć chlor w wodzie pitnej dostarczanej do domów i mieszkań nie stanowi zagrożenia dla zdrowia użytkowników, może powodować zmianę smaku i zapachu kranówki. Niektórym osobom może to przeszkadzać — kawa czy herbata mogą im nie smakować, a charakterystyczna “chemiczna” woń odstraszać od picia wody z kranu. Co można zrobić?

Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie stacji uzdatniania wody. Są to urządzenia przeznaczone do użytku domowego, które poprawiają parametry kranówki. Są dostępne w wielu różnych wariantach i różnią się funkcjonalnościami.

Niektóre stacje mogą wyłącznie zmiękczać wodę, inne są wyposażone w złoża węgla aktywnego, który wyłapuje cząsteczki chloru, eliminując nieprzyjemny smak i zapach kranówki.

Jeśli chlorowana woda Ci nie smakuje lub drażni Cię jej woń, takie urządzenie będzie idealnym wyborem.