poradnik

Elementy drewniane – kiedy je lazurować, a kiedy impregnować?

W architekturze to właśnie elementy drewniane są najbardziej cenione z uwagi na swój naturalny i piękny charakter. Drewno nie tylko wyróżnia się estetykę, lecz także właściwościami. Aby utrzymać elementy drewniane w dobrej kondycji, trzeba je odpowiednio zabezpieczać. Najpopularniejszymi metodami jest lazurowanie i impregnowanie. 

Kiedy impregnowanie?

Obecnie lazurowanie i impregnowanie to dwie najpowszechniejsze metody stosowane w celu zabezpieczenia i przywrócenia piękna drewnianym elementom. Kupując drewno w celu jego wbudowania w dom lub na zewnątrz nie zawsze musimy je od razu impregnować. Na rynku budowlanym można z łatwością znaleźć już produkty z zakresu małej architektury, które zostały zaimpregnowane już przez producentów. Najczęściej producenci stosują impregnację próżniowo-ciśnieniową. Głównie metoda ta pozwala zabezpieczyć element drewniany przed negatywnym działaniem pleśni, grzybów, a także promieni słonecznych. 

Istnieją jednak sytuacje, które wymuszają zastosowanie impregnatu. Zastosowanie wcześniej wspomnianej metody będzie zasadne, jeśli użytkujemy już parę lat surowe drewno i chcemy, aby było ponownie zabezpieczone na kolejne lata. Przeważnie produkty impregnowane pozwalają zabezpieczyć drewno a kolejne 4-8 lat. W dalszej części przedstawiamy zasadność zastosowania lazurowania, które jest możliwe dzięki produktom remmers. Ceny takich produktów do lazurowania są niezwykle korzystne – ten fakt przekonuje Polaków do wyboru takiej metody. 

Kiedy lazurowanie?

Ciekawą i tańszą alternatywą jest lazurowanie dedykowanymi preparatami. Jeśli chodzi o taką metodę, to najpopularniejsza jest firma remmers, będąca znana na europejskim rynku budowlanym. Dlaczego preparaty lazurujące są popularne? Ponieważ nie tylko chronią i upiększają drewnianą powierzchnię, lecz także dodatkowo je impregnują. Aktywne działanie wynika z zastosowania w składzie żywic alkidowych. Produkty tego typu są łatwo dostępne w sieci. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, wpisując remmers sklep. Lazurowanie to metoda 2 w 1, gdzie efekt będzie przypominał impregnowanie i malowanie drewna.