poradnik

Rekuperacja, czyli sposób na dostęp do świeżego powietrza

Z uwagi na rosnące potrzeby pod względem dostępu do świeżego i zdrowego powietrza właściciele domów coraz chętniej wybierają rekuperację. Od wielu lat odchodzi się już zwykłej wentylacji grawitacyjnej. Zastosowanie powyższego rozwiązania pozwala także stworzyć energooszczędny dom, gdy oprócz wentylacji mechanicznej zastosuje odpowiednią izolację ścian, okna i pozbędziemy się mostków cieplnych. Specjaliści z branży sanitarnej przekonują, że w dzisiejszych czasach najlepiej postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Więcej dowiesz się na temat rekuperacji w naszym poniższym tekście.

Wentylacja grawitacyjna – dlaczego jest niewystarczająca?

Pomimo widocznych nowych trendów w nowoczesnym budownictwie, wciąż deweloperzy wznoszą budynki mieszkalne, które bazują jedynie na wentylacji grawitacyjnej. Naturalna wentylacja niestety jest pełna wad. Chociażby przy warunkach pogodowych, gdzie nie ma dużych różnic temperatur między środowiskiem wewnętrznym, a zewnętrznym po prostu nie działa.

W praktyce zatem grawitacyjna wentylacja nie wyciąga zużytego powietrza, a domownicy nie mogą liczyć na tłok świeżego powietrza. Dłużej trwające takie zjawisko może powodować wilgoć, która może tworzyć grzyba i powodować, że w środowisku domowym będzie duszno.

Rekuperacja powietrza w domu – jakie ma zalety?

Przede wszystkim rekuperacja powietrza pozwala stworzyć pełny komfort wentylacyjny. Oprócz tego możemy także liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie, a w praktyce mogą być one mniejsze nawet o 50%. Instalacja może zostać zamontowana w trakcie całego roku, nawet w sezonie zimowym, gdzie panują mroźne dni.

W domach zazwyczaj powierzchnia dachowa jest mocno ograniczona, dlatego najlepiej, aby wentylacja mechaniczna bazowała na kanałach polietylenowych. Dlaczego? Ponieważ zajmują niezwykle mało miejsca w porównaniu do klasycznych kanałów wentylacyjnych wykonywanych ze stali. Takie rozwiązanie pozwala zredukować ryzyko utworzenia długich poziomych instalacji, które w pomieszczeniach domowych są niepraktyczne.

Chcąc wprowadzić wentylację mechaniczną w domu, należy zlecić montaż profesjonalnej firmie. Decydując się na współpracę z fachowcami montaż kanałów zajmie jedynie kilka dni. Jak wybrać firmę? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, ile lat funkcjonują na rynku, a także na opinie poprzednich klientów. Realizując taką strategię, z pewnością znajdziemy firmę, która nie tylko zamontuje wentylację, lecz także ją zaprojektuje.