budownictwo

Buduj zgodnie ze sztuką

Przed przystąpieniem do budowy niektórych obiektów konieczne jest wykonanie projektów i badań geotechnicznych. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nasza budowla powstanie zgodnie ze sztuką inżynierską, będzie trwała i bezpieczna.

Badanie i analizowanie

Geotechnika to nauka o gruntach. Inżynierowie geotechnicy zajmują się stanem gruntu, a przede wszystkim jego badaniem, sprawdzaniem i analizowaniem. Działania te mają dać odpowiedź na pytania, jaka jest trwałość gruntu i jego wytrzymałość. Jest to szczególnie ważne, gdy na danym podłożu ma powstać budynek, bo wyniki tych badań mówią o tym, jak trwały i bezpieczny on będzie. Czasem może się okazać, że budowanie na przebadanym gruncie w ogóle nie jest możliwe i należy tego przestrzegać. Badanie gruntu może przeprowadzić wyłącznie inżynier geotechnik, na zlecenie inwestorów – czy to osób prywatnych, czy firm. Aby poznać właściwości gruntu, jego rodzaj czy poziom wód gruntowych, należy wywiercić kilka otworów i pobrać próbki. Na wszelki wypadek badania takie warto zlecić zawsze przed przystąpieniem do budowy, nawet jeżeli w planach mamy niewielki domek jednorodzinny.

Projekt wzmocnienia podłoża

Jeżeli wymagane jest wzmocnienie podłoża, to również należy się z tym zwrócić do geotechnika, który ma w swojej ofercie projektowanie wzmocnienia gruntu. Zanim zostanie ono wykonane potrzebny jest bowiem specjalistyczny projekt dostosowany do rodzaju podłoża. Do wzmacniania gruntu przeznaczone są kolumny, których celem jest ograniczenie osiadania gruntu, co byłoby niebezpieczne dla budynku, który miałby tam powstać. Inną metodą na poprawienie jakości gruntu jest zastosowanie drenów, które wprowadza się w podłoże. Ich zadaniem jest przyspieszenie odpływu wody, której nadmiar jest w gruncie. Skonsolidować słabe podłoże można także używając podciśnienia, które wytwarza się z pomocą pompy próżniowej. Nowoczesne technologie pozwalają bardzo precyzyjnie określić stan i rodzaj podłoża, ale są również wykorzystywane do jego wzmacniania.

107 thoughts on “Buduj zgodnie ze sztuką

  1. Hello colleagues, its great article about educationand
    fully explained, keep it up all the time.

Comments are closed.