wnętrze

Wkręty konstrukcyjne — stwórz stabilną konstrukcję

Drewniane konstrukcje mogą zostać połączone na wiele sposobów, w zależności od ich celu oraz funkcjonalności — najbezpieczniejszym oraz najbardziej stabilnym rozwiązaniem są wkręty konstrukcyjne. Wysokiej jakości elementy montażowe są zgodne z wszelkimi normami, gwarantującymi bezpieczne łączenie, a także posiadają różnorodny zestaw cech. Kupno odpowiedniego wkrętu będzie się przekładało na pracochłonność oraz czas poświęcony na składanie konstrukcji. Ważny jest również rodzaj drewna. Jak wybrać odpowiedni wkręt?

Najważniejsze cechy — na co zwrócić uwagę?

Wkręty konstrukcyjne, które ułatwiają montaż, posiadają kilka cech charakterystycznych — odpowiedni szpic, gwint oraz miejsce, w którym przechodzi on w powierzchnię gładką. Dzięki tym elementom, prace instalacyjne staną się dużo prostsze i ograniczysz potrzebę prac przygotowawczych (takich jak nawiercenie drewna, co może skończyć się jego przypadkowym pęknięciem).

Szpic wkrętów ciesielskich odpowiada to element, który przebija się przez kolejne warstwy materiału — odpowiednie ich wykonanie powinno uniemożliwić rozwarstwienie się drewna. Sposobem na uniknięcie tego zjawiska jest zastosowanie wkrętów z podwójnym gwintowaniem, dzięki czemu łatwiej przechodzą one przez pierwszą warstwę materiału oraz redukują siłę, którą trzeba włożyć w montaż. Przy modelach o niestandardowej długości, gwinty są często lekko nacinane — co znacznie ułatwia przecinanie włókien drewna oraz redukuje wielkość momentu obrotowego.

Zmniejszona siła, zredukowany czas montażowy

Dobre wkręty konstrukcyjne to niewątpliwie podstawa pracy ciesielskiej. Oprócz usprawnień w kwestiach montażowych (zmniejszenie siły potrzebnej do ich instalacji, uniknięcie rozwarstwienia), warto zwrócić uwagę również na zabezpieczenie antykorozyjne, szczególnie w konstrukcjach zewnętrznych, oraz na główkę wkrętu. Główki stożkowe będą lepszym wyborem, gdy wymagana jest idealnie gładka powierzchnia, a wkręty płaskie — przy wykorzystaniu podkładki dla zwiększenia nacisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.