poradnik

Zwalczanie pasożytów w domu — Jakie są domowe sposoby na pchły?

Problem pcheł wraca jak bumerang w domach, w których żyją czworonogi, takie jak psy i koty, zwłaszcza te „wychodzące z domu”. Choć każdy właściciel pupila dba o swojego przyjaciela, pilnuje szczepień, odrobaczania, kondycji sierści nie da się całkowicie uchronić dom i zwierzaki przed atakiem pchły.

Skąd biorą się pchły w domach?

O obecności pcheł w domu świadczyć mogą czerwone ślady na skórze nieco przypominające ukąszenie komara, z tą różnicą, że te od pcheł są maleńkie, zaczerwienione i strasznie swędzą. Występują małymi skupiskami zwykle ułożone w mniej więcej w linii prostej na łydkach, karku, plecach w odcinku lędźwiowym — w miejscach, zwykle odkrytych w nocy i tym samym narażonych na atak pasożyta. Problem pcheł może dotyczyć też mieszkań bez zwierząt domowych. Wystarczy, że na odzieży osób odwiedzających, których dotyczy ten problem, znajdzie się kilka osobników, które przeniesione zostaną „pod nowy adres. 

Jakie są domowe sposoby na pchły?

Szukając domowych sposobów na pchły, trzeba zdawać sobie sprawę, że pierwszym krokiem do zwycięskiego zakończenia wojny z pasożytami   w domu jest znalezienie źródła problemu. Gdy dotyczy ona zwierząt domowych, punktem startowym jest zakup profesjonalnych środków zwalczających pchły i jednocześnie działających odstraszająco na nie. Zaleca się stosowanie preparatów na pchły raz w miesiącu. W domu można zaś dobrze jest zastosować specjalne preparaty blokujące rozwój pcheł i zastosować go szczególnie w tych miejscach, w których lubią wylegiwać się zwierzęta. Wszystko, co się da zmieścić do pralki, należy uprać, dywany, meble tapicerowane przez okres 14 dni dzień po dniu odkurzać każdorazowo pamiętając, by wyrzucić, oczyścić worek do odkurzacza, by pchły z niego po prostu nie wyszły.

Z domowych sposobów sprawdzą się olejek herbaciany, bądź eukaliptusowy jako spray na pasożyty domowe, a gdy te metody w połączeniu ze zwiększoną częstotliwością odkurzania domu, prania narzut, poszew, poduch i firan zawiodą. W ostatecznej walce powinny pomóc preparaty z owadobójcze z pyretyną.