budownictwo

Układanie bruku – kiedy samodzielnie, a kiedy profesjonalnie?

Przygotowując teren, znajdujący się przy naszej posesji, nierzadko zdarza się, że klienci myślą nad samodzielnym ułożeniu bruku. W teorii, nie ma ku temu większych przeciwwskazań. Odpowiednie materiały możemy nabyć w specjalistycznych sklepach, zaś mniejsze powierzchnie, na których nie przeprowadzano wcześniej robót ziemnych, możemy ukończyć samodzielnie. Innymi słowy, prawo pozwala nam na taką samowolkę jedynie w przypadku tzw. terenów dziewiczych. Układanie kostki brukowej, w większości przypadków, lepiej jest jednak zlecić zaufanym firmom. W niniejszym artykule skupimy się na temacie wyboru między samodzielnym działaniem a skorzystaniu z usług fachowców.

Czy układanie kostki brukowej samodzielnie jest trudne?

Wbrew pozorom, nie. Należy jednak pamiętać, że grunt, nad którym będziemy pracować, musi być odpowiednio przygotowany do brukowania. W tym celu przeprowadzana jest procedura, którą nazywamy korytowaniem. Polega ono na zdjęciu wierzchniej warstwy gruntu, najlepiej na głębokość około 30 cm. Po zakończonym korytowaniu, zabezpieczamy brzegi i wsypujemy piasek. Taką kilkunastocentymetrową warstwę należy następnie ubijać. W przypadku mniejszych powierzchni, możemy to robić ręcznie. Jeśli przygotowujemy jednak większą powierzchnię, na przykład podjazd, powinniśmy użyć w tym celu zagęszczarki. Ubity piasek pokrywamy kilkunastocentymetrową warstwą podsypki, składającej się z piasku i cementu w skali 3/1. Po ściągnięciu tego za pomocą wyprofilowanej deski, możemy rozpocząć układanie kostki. Nałożone kostki ubijamy ogumioną zagęszczarką, po czym, za pomocą piasku, wypełniamy szczeliny między nimi.

Dlaczego dobrze jest zaufać specjalistom?

Jak widzą Państwo powyżej, układanie kostki samemu jest wykonalne. Niestety, w wielu przypadkach nie jest to czynność możliwa. Jak wspomnieliśmy na wstępie, bruk można ułożyć samodzielnie tylko na terenach dziewiczych, o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Jeżeli nasza posesja znajduje się jednak na terenie dużego miasta, na przykład Warszawy lub Poznania, zlecenie ukończenia projektu wyspecjalizowanej firmie jest tu warunkiem koniecznym. Nie jest to jednak nic złego – jeśli należycie wyszukamy firmę o długoletnim doświadczeniu, nowoczesnym sprzęcie oraz fachowym doradztwie, wyższa cena usług brukarskich staje się w pełni opłacalna. Dobrze położony bruk jest bowiem w stanie wytrzymać kilka lat, urzekając estetycznym wykonaniem oraz trwałością materiałów. Pamiętajmy przy tym, że w dalszym ciągu możemy zaprojektować teren według naszych preferencji, zaś wynajęci specjaliści pomogą nam w dokładnym opracowaniu naszego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.