elewacja
budownictwo

Siatki elewacyjne – jak wybrać odpowiedni produkt?

Siatka elewacyjna to produkt, który jest niezbędny podczas wykonywania elewacji oraz ocieplania domu. Prawidłowo wykonana izolacja zewnętrzna budynku, jest niezwykle ważna dla wielu właścicieli domów, ponieważ pozwala ona na ochronę pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem się oraz odpowiada za utrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczeń w okresie zimowym. Dodatkowo, dzięki materiałom wysokiej jakości takim jak siatka elewacyjno-podtynkowa, możemy zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem budynku. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów siatek elewacyjnych, przez co wybór odpowiedniej może być utrudniony. Na co więc zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednią siatkę elewacyjną?

Siatki elewacyjne – rodzaje

Wybór odpowiedniej siatki elewacyjnej, powinien być oparty o informacje na temat właściwości poszczególnych rodzajów, które obecnie dostępne są na rynku. Siatki elewacyjne możemy podzielić ze względu na rodzaj splotu oraz właściwości. Główny podział jaki wyróżniamy to:

  • Siatki elewacyjne o splocie raszlowym – wykorzystywane są przede wszystkim podczas tworzenia elewacji budynków cechujących się osłabionym obciążeniem ścian oraz sufitów. Powstają na skutek krzyżowego ułożenia płóciennych włókien.
  • Siatki elewacyjne o splocie egejskim – są niezwykle elastyczne, dzięki czemu wykorzystywane są w ciężkich przypadkach. Swoją trwałość zawdzięczają skręconym włóknom wątku oraz osnowy.

Warto jednak dogłębniej zbadać temat, ponieważ siatki elewacyjne, najczęściej dzieli się ze względu na materiał, z którego zostały one wykonane. Podział ten wygląda następująco:

  • Siatka elewacyjno-podtynkowa – uważana jest za jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań. Włókno szklane, z którego wykonana jest siatka, jest pokryte dodatkową powłoką odporną na szkodliwe działanie żrących tlenków organicznych. Wytrzymałość siatki elewacyjno-podtynkowej z włókna szklanego zależna jest od gramatury, która zazwyczaj wynosi od 80 do 200 g/m².
  • Siatka ekranująca – w tym przypadku włókno szklane zostało wzmocnione nićmi ze stali nierdzewnej oraz powłoką, która nie przewodzi prądu. Dzięki temu siatka ekranująca ochrania budynek, a dokładniej jego wnętrze przed elektrosmogiem.
  • Siatka pancerna – elementy siatki pokryte zostały powłoką kauczukową. W ten sposób siatka staje się odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wykorzystywana jest do ocieplania budynków takich jak np. garaże czy szopy.