domy

Schody na beton

Schody są nie tylko nieodzownym elementem piętrowego domu, ale mogą być jego ozdobą. Jeżeli są dobrze rozplanowane już stanowią element nowoczesnego designu.

Czym są schody na beton?

Schody na beton są niezwykle popularne. Posiadają betonową konstrukcję, która jest niezwykle trwała i stabilna. Dają wiele możliwości: mogą być zupełnie proste lub z podestem. Ponadto są niezwykle praktyczne, wygodne i trwałe: można wnosić po nich nawet ciężkie materiały bez obawy o ich wytrzymałość.

O wyglądzie schodów na beton decyduje jednak wykończenie. Ażeby były eleganckie należy je jednak wykończyć. Można je obłożyć niemal każdym materiałem, ważny jest tylko sposób mocowania. Rozwiązań jest naprawdę wiele. Jednak najczęstszym materiałem pozostaje drewno, które ociepla wnętrze i sprawia, że wyglądają klasycznie.

Praktycznie i elegancko

Jeżeli planujemy w domu schody na beton, warto uwzględnić materiały na podłogi i stopnie już przy projektowaniu. Umożliwi to wybetonowanie schodów o stopniach w równej wysokości.
Każdego dnia poruszamy się po schodach wielokrotnie i najczęściej tą samą drogą. Z biegiem lat wydeptujemy na stopniach ślady. Z tego względu na wierzch stopnia dobrze jest wybrać materiał odporny na zniszczenia. W przypadku drewna wykorzystywane są twarde gatunki, jak dąb, buk lub jesion albo drewna egzotyczne. Powierzchnię schodów uszlachetnia się również przez woskowanie, olejowanie lub lakierowanie.

Podstopnice można wykonać z sosny lub świerku, a nawet z płyty MDF. Bywa, że z uwagi na łatwość zabrudzenia pionowych części stopni używa się ceramikę, jednak wymaga to starannego opracowania złączeń, gdyż każdy materiał pracuje inaczej, w zależności od wilgotności czy temperatury powietrza. Jeżeli zrezygnujemy z okładzin, można podstopnice pokryć zaprawą cementową i pomalować ceramiczną farbą plamoodporną. Umożliwi to czyszczenie zabrudzeń.

Piękne wykończenia

Piękne, wykończone drewnem schody na beton to jednak jeszcze nie koniec pracy. Drewno samo w sobie ociepla wnętrze, jednak żeby podkreślić urok schodów i dodać im prawdziwej elegancji należy jeszcze dobrać odpowiednią balustradę. W zależności od upodobań Klientów i wystroju domu barierki mogą być drewniane, metalowe, a nawet szklane. Wszystko musi być zaś idealnie dopasowane do wnętrza. Można również uwzględnić dodatkowe elementy, jak np. podświetlenie stopni.

To właśnie wykończenia decydują o atrakcyjności schodów. Dlatego tak ważne jest, żeby samemu dobierać materiały i uwzględnić je już na etapie projektowania.

http://margoschody.pl/schody-na-beton/

2 thoughts on “Schody na beton

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.