wnętrze

Prowadnice do stołów składanych – co warto o nich wiedzieć?

Stoły składane to rozwiązanie, które już od dłuższego czasu cieszy się sporą popularnością w polskich domach. Powodem jest tu przede wszystkim możliwość szybkiego dostosowania mebla do aktualnych potrzeb, na przykład podczas wizyty znajomych. Składana konstrukcja znakomicie sprawdza się szczególnie w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu, pozwalając nam na korzystanie z mniejszego, złożonego mebla na co dzień. Należy jednak pamiętać, że aby taki element wyposażenia domowej jadalni mógł pełnić swoją rolę w prawidłowy sposób, konieczny jest tu dobór odpowiednich prowadnic do stołów. W niniejszym artykule przybliżymy temat tych niezwykle istotnych komponentów.

 

Rodzaje prowadnic stołowych

 

Pierwszą kwestią, o której powinien pamiętać każdy użytkownik mebli składanych, jest ogólna różnorodność elementów, dostępnych na rynku. Prowadnice do stołów oferują nam chociażby możliwość sięgnięcia po modele, opracowane z myślą o ramach stałych. Opcja ta uchodzi tym samym za najpopularniejszą, ze względu na swoją ogólną prostotę. W przypadku, gdy w danym meblu rozsuwają się nie tylko blaty, ale też sama rama, konieczny jest zakup prowadnicy do ram dzielonych. Na rynku dostępne są także prowadnice, przeznaczone do montażu w stołach ze składanym blatem. Nie zapominajmy również o obecności funkcji synchronizacji. Modele ją wykorzystujące są bowiem znacznie prostsze w składaniu, pozwalając jednocześnie na samodzielne rozłożenie stołu.

 

Na jakie inne kwestie powinniśmy zwrócić dodatkowo uwagę?

 

Pamiętajmy, że prowadnice do stołów odznaczają się różnymi parametrami, mającymi bezpośredni wpływ na to, czy interesujący nas element jest zdolny do pracy z danym meblem. Z tego też powodu, jeszcze przed zakupem prowadnic powinniśmy określić wagę oraz typ konstrukcji stołu, a także materiał, z którego wykonano mebel. Nie bez znaczenia są tu także wymiary blatu oraz maksymalne obciążenie prowadnic. Nie zapominajmy przy tym, że najlepsze prowadnice to przede wszystkim takie, które będą w stanie służyć nam przez wiele lat. Z tego też powodu, stawiajmy wyłącznie na elementy z najtrwalszych materiałów, oferowane przez uznanych producentów o wieloletnim doświadczeniu. Przykładem jest tu chociażby firma SISO, w ofercie której znajdziemy szeroki wybór niezawodnych prowadnic dla różnych typów stołów składanych.