wnętrze

Parapety i ich funkcje

Parapety stanowią bardzo ważne wykończenie okna. Ze względu na funkcje jakie pełnią są niezbędnym elementem każdego wnętrza. I to zarówno te wewnętrzne jak i zewnętrze, choć zadania jakie mają spełniać są różne.

Parapety zewnętrze – zdobią i zabezpieczają

Okna pozbawione parapetów wyglądają na zaniedbane i niewykończone. Dlatego też nie wyobrażamy sobie żeby mogło ich zabraknąć. Powodów jest kilka. Po pierwsze pełnią one funkcję dekoracyjną i spajają okno z elewacją. Tym bardziej, że wybór, jaki mamy, jest naprawdę szeroki. W związku z tym możemy wybrać taki parapet, który będzie najlepiej współgrał z elewacją budynku. Jednak o wiele ważniejsza wydaje się być druga funkcja, a mianowicie zabezpieczenie elewacji przed zaciekami i zawilgoceniem muru znajdującego się pod oknem. Stąd też tak istotne jest to, aby parapet został odpowiednio i solidnie zamocowany. Ze względu na to, że poddawany jest ciągłym zmianom warunków atmosferycznych, to powinien być dobrej jakości i odporny na korozję.

Rodzaje parapetów zewnętrznych

W sprzedaży dostępne są różne parapety, które różnią się między sobą tym z czego zostały wyprodukowane. Do wyboru mamy m.in.:

  • parapety stalowe z ocynkowanej blachy – ze względu na przystępną cenę, są one najczęstszym wyborem. Sprawdzają się zarówno w budynkach tradycyjnych, jak i nowoczesnych.
  • parapety z blachy aluminiowej – bardziej wytrzymałe i nierdzewne. Przy czym ich cena jest nieznacznie wyższa.
  • parapety z PCV – idealnie komponują się z oknami PCV. Ich dużą zaletą jest to, że tłumią dźwięki, które powstają podczas uderzania o parapet kropel deszczu. Ponadto odporne są na zmieniające się warunki atmosferyczne.

roślinki

Parapety wewnętrzne i rola, jaką pełnią

Parapetom, które montujemy wewnątrz pomieszczenia przypisujemy dużą rolę estetyczną. I słusznie. Jednak pełnią również inne ważne funkcje. Przede wszystkim zamontowane nad grzejnikiem zabezpieczają przed utratą ciepła, ponieważ kierują ciepłe powietrze do wnętrza pomieszczenia. Ponadto ciepłe powietrze, które unosi się z grzejnika wprawia w ruch kurz, który grzejnik skutecznie blokuje. Dzięki temu nie unosi się wyżej i nie osiada na ścianach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *