poradnik

Nowoczesny tapczan to rozwiązanie do każdej przestrzeni

Tapczan – kto z nas nie zna tego mebla? Od lat króluje w sypialniach, pokojach dzieci i nastolatków oraz salonach. Mimo upływających dekad wciąż jest jednym z najczęściej wybieranych mebli. Tapczan do spania i do odpoczynku nie zmienia się praktycznie wcale, wciąż zachowując tę samą formę. Dzięki różnorodności wzornictwa można dobrać taki, który będzie pasował do kolorystyki i stylu praktycznie każdego wnętrza. 

 

Krótka historia tapczanów

 

Tapczan do spania pojawił się w Polsce już w XVIII wieku. Było to wówczas proste łóżko z desek. Z czasem mebel ulegał modyfikacjom, by zapewnić większy komfort snu. Deski zostały zastąpione przez pasy, sznury lub siatkę, na których kładziono materac. W końcu przyszła kolej na sprężyny. W międzyczasie pojawiła się także skrzynia na pościel. Coraz częściej obijano go również dekoracyjną tkaniną. 

Dzięki tym zmianom tapczan stał się wygodnym miejscem do leżenia, wypoczynku i snu oraz eleganckim meblem będącym częścią wystroju pomieszczenia. Obecne miękkie tapczany są w zasadzie skrzyżowaniem łóżka i kanapy. Najpopularniejszy  jest tapczan jednoosobowy, który zwykle trafia do pokojów dzieci i nastolatków. 

 

Wybieramy tapczan do spania

 

Tapczan to wielofunkcyjny mebel, którego w zasadzie służy do spania, jednak bardzo często zastępuje również sofę i fotel. Sprawdza się w każdym wnętrzu: w pokoju gościnnym, salonie, pokoju dziecięcym, a nawet sypialni. Tapczan jednoosobowy jest praktyczny i kompaktowy, więc doskonale sprawdza się np. w pokojach nastolatków. Jeżeli lubimy zapraszać gości, którzy pozostają na noc, z pewnością sprawdzi się tapczan rozkładany. Jako, że wybór nowoczesnych tapczanów jest ogromny, warto wiedzieć jak dokonać odpowiedniego zakupu. 

Tam, gdzie nie ma miejsca na typowe łóżko, doskonałym rozwiązaniem jest tapczan. Sprężyny bonell dodatkowo zapewnią komfort siedzenia i leżenia, więc warto zwrócić uwagę także i na jego wypełnienie. Sama pianka szybko się „wygniata”. Tapczan jest praktyczny, wygodny i funkcjonalny; dostępny w wielu wzorach i kolorach, więc dokonując zakupu warto wziąć pod uwagę aranżację całego pokoju. Odpowiednio dobrany może stać się głównym elementem dekoracyjnym, np. w pomieszczeniu utrzymanym w jednej tonacji, mebel w wyrazistym kolorze stanie się ozdobą. Podczas zakupu trzeba także wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Dla dziecka lub nastolatka wystarczy tapczan jednoosobowy. Tapczan rozkładany sprawdzi się dla pary – szczególnie w małej przestrzeni. Dostępne są również tapczany narożnikowe, pasujące idealnie do nowoczesnych wnętrz oraz z dodatkowym oparciem lub zagłówkiem chroniące ścianą przed zużyciem. 

 

Sprawdzone rozwiązanie do hotelu

 

Najlepszym przykładem wykorzystania funkcjonalności i estetyki jest tapczan hotelowy. Jako, że w każdym obiekcie noclegowym liczy się wystrój, właściciele zwracają uwagę na to, by miejsca do spania były komfortowe, a goście mogli wygodnie  się wyspać. W zależności od pokojów dostępne są tapczany jednoosobowe i dwuosobowe. Różnorodność wzorów umożliwia zaś dostosowanie tkaniny obiciowej do wystroju całego pokoju. Harmonijnie wkomponowany tapczan hotelowy staje się więc meblem praktycznym i zarazem dekoracyjnym, dopełniając całe wnętrze i zapewniając gościom poczucie komfortu i bezpieczeństwa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.