domy

Materac sprężynowy kieszeniowy, czyli jak się dobrze wyspać

Termin „materac sprężynowy kieszeniowy” Może brzmieć trochę enigmatycznie. Na czym polega ta konstrukcja?

Sprężyny w takim materacu nie są ze sobą połączone drutem, ale cienkim woreczkiem wykonanym z tkaniny. Po pierwsze takie materace bardzo dobrze dopasowują się do ciała, a po drugie – im więcej sprężyn w danym modelu, tym więcej punktów podparcia. Zyskuje na tym niewątpliwie nasz kręgosłup. Sprężyny kieszeniowe zapewniają dodatkową elastyczność materacom, a poza tym cicho pracują. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku, gdy na materacu śpią dwie osoby – ruchy jednej z nich nie są odczuwalne dla drugiej. W przeciwieństwie do materacy ze sprężynami bonellowymi, materac sprężynowy kieszeniowy jest bardzo cichy.

Jaka twardość materaca?

Zwykło się uważać, że im twardszy materac, tym lepiej. Nie do końca jest to prawdą. Twardość materaca powinna zależeć od preferencji w kwestii wygody i od masy ciała. Dla osób lubiących twarde powierzchnie doskonałe są materace kieszeniowe sprężynowe, w których została wykorzystana mata kokosowa. Doskonale podpiera ona ciało, wpływa na twardość materaca oraz jego trwałość. Pianka termoelastyczna, która pod wpływem ciepła otula ciało i je odpręża, jest doskonała dla osób o mniejszej wadze jako jedna z warstw materaca kieszeniowego sprężynowego. Taki rodzaj materaca jest też odpowiedni dla dzieci.

Materace kieszeniowe sprężynowe charakteryzują się różną twardością, w zależności od modelu i zastosowanych komponentów oraz ich grubości, dlatego każdy użytkownik może wybrać materac odpowiedni właśnie dla niego.

Czterostopniowa skala h

Twardość materaca jest zasygnalizowana za pomocą litery h. Na czym to polega? Każdy kolejny stopień twardości jest oznaczony w następujący sposób:

  • H1 – materac miękki
  • H2 – materac średnio twardy
  • H3 – materac twardy
  • H4 – materac bardzo twardy

Takie oznaczenia stosuje się we wszystkich typach materacy, a więc także w materacach sprężynowych kieszeniowych. Dobór odpowiedniej twardości materaca (poza osobistymi preferencjami) zależy od wagi użytkownika. I tak: Materace h1 najlepiej będą służyć osobom ważącym mniej niż 60 kg, h2 tym, które ważą od 50 do 80 kg, h3 dla tych o ciężarze ciała między 70 a 80 kg, a dla osób ważących ponad 100 kg odpowiednie będą materace oznaczone stopniem twardości h4.

Stabilna pozycja podczas snu

Jeżeli istnieje taka możliwość, warto przed kupnem materaca wykonać odpowiedni test, który podpowie nam, czy dany materac i jego twardość są dla nas odpowiednie. Jak to zrobić?

Należy położyć się na materacu na plecach i wsunąć między materac a odcinek lędźwiowy rękę. Jeśli nie da się wsunąć ręki, oznacza to, że materac jest zbyt miękki, jeśli dłoń można wsunąć bez oporu, to znak, że materac z kolei jest zbyt twardy. Twardość materaca sprężynowego kieszeniowego jest idealna, gdy podczas wsuwania dłoni pojawia się opór.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *