ogólnie

Jonizacja powietrza

Jonizacja powietrza – opiera się przede wszystkim na działaniu dodatnio i ujemnie naładowanych jonów. Co to są te wszystkie jony i skąd pochodzą? Jak oczyszczają powietrze z patogenów i czy naprawdę bezpieczne jest stosowanie jonizatora?

Jonizacja powietrza – kilka wskazówek

W naturze powietrze jest stale nasycane jonami dodatnimi i ujemnymi. Powstają na przykład podczas błysku i odpowiadają za charakterystyczne uczucie świeżości po burzy. Jony są również wytwarzane przez drzewa, dlatego tak przyjemnie jest oddychać w gęstym lesie. Jony powstają w pobliżu wodospadu lub fontanny głównie z powodu zniszczenia cząsteczek wody. Mniejsze części połamanych cząstek stają się ujemnie naładowane i rozpraszają się na duże odległości. Należy jednak pamiętać, że nadmiar nigdy nie jest dobry, nawet w przypadku jonów ujemnych. Przyspieszając reakcje biologiczne, nie tylko poprawiają koncentrację i dodają energii, ale mogą również wpływać na szybszy rozwój komórek rakowych jeżeli wskazywana jest jonizacja powietrza.

Z tego powodu bardzo ważne jest, aby oba jony były w równowadze i tworzyły właściwy elektroklimat w naszym środowisku. Materiałem wyjściowym dla całego procesu jonizacji jest tlen i woda z powietrza. W jonizatorze znajdują się dwie dodatnie i ujemne elektrody, do których przykładany jest duży prąd. Elektroda dodatnia jest miejscem, w którym plazma zapada się, a punktem ujemnym jest rozładowanie ładunków. Główną zaletą stosowania jonizatora powietrza jest czysty i wolny od szkodliwych patogenów. Rodniki OH neutralizują wirusy, bakterie i alergeny w powietrzu, łagodzą alergie i chronią członków rodziny przed chorobami. Nie kończy się to jednak pozytywnym wpływem jonizatora na zdrowie. Środek czyszczący nie tylko oczyszcza powietrze, ale także utrzymuje równowagę kation-anion w powietrzu, jeżeli mówimy o aspekcie jakim okazuje się być jonizacja powietrza.

Odpowiednia ilość jonów ujemnych i dodatnich w środowisku pozytywnie wpływa na nasz nastrój, poprawia koncentrację i zmniejsza uczucie senności. Czasami ludzie zainteresowani zakupem oczyszczacza powietrza z jonizatorem mają różne opinie. Obawy dotyczą głównie produkcji ozonu. Ten strach jest nieco uzasadniony, ale w rzeczywistości jest całkowicie niepotrzebny. Produktem ubocznym działania jonizatora jest ozon wytwarzany w urządzeniach starej generacji w ilościach nie tylko wyczuwalnych, ale przede wszystkim szkodliwych dla zdrowia. Po wielu latach badań proces ten został udoskonalony do tego stopnia, że ​​nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia. Producenci znanych markowych środków czyszczących deklarują, że jeśli jonizator pracuje nieprzerwanie przez 8 do 10 godzin, wytwarzany przez niego ozon nie przekroczy 0,05 ppm – tak kształtuje się współczesna jonizacja powietrza.

Kupując oczyszczacz powietrza z jonizatorem lub niezależnym jonizatorem, powinieneś wybrać sprawdzoną markę i upewnić się, że wybrane urządzenie ma odpowiednie aprobaty. Kolejnym problemem jest nadmierna sterylizacja powietrzna. Chociaż oczyszczanie powietrza jest podstawową funkcją jonizatora i oczyszczacza powietrza, należy pamiętać, że zbyt sterylne środowiska mogą nie mieć pozytywnego wpływu na układ odpornościowy. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które muszą mieć minimalny kontakt z mikroorganizmami, aby ich ciało uczyło się z nimi walczyć. Dlatego, podobnie jak wszystkie inne urządzenia używane w domu, jonizator należy stosować ostrożnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *