poradnik

Impregnat do cegieł – charakterystyka

Impregnat do cegieł – impregnacja polega na nałożeniu warstwy ochronnej na materiał murarski, który powinien wniknąć w nią tak głęboko, jak to możliwe. Jednocześnie procedura impregnacji ma na celu stworzenie ochronnej warstwy na powierzchni cegieł, która zapobiega wchłanianiu wody lub tłuszczu, kurzu i brudu, odbarwieniu, na przykład zblakły.

O czym warto wiedzieć stosując impregnat do cegieł?

Pierwszym zadaniem impregnatu jest stworzenie powłoki hydrofobowej, czyli zapobieganie przenikaniu wody do materiału. Najlepiej widać to na powierzchniach poziomych, na których woda gromadzi się w kroplach zamiast wnikać w materiał. Najlepsze impregnaty nie pozwalają na przenikanie wody do cegieł o wysokiej porowatości i dużych rozmiarach otwartych naczyń włosowatych, a nawet zadrapań i pęknięć na powierzchni materiału. Ważnym zadaniem środka impregnującego jest również utworzenie warstwy samoczyszczącej na powierzchni cegieł. Warto o tym pamiętać stosując impregnat do cegieł.

Upraszczając, można go nazwać bardzo gładką warstwą, powodującą duży poślizg, po którym woda szybko płynie i gromadzi tam osadzający się kurz. Dobra impregnacja cegieł chroni również przed powstawaniem tłustych plam z olejów, sadzy, spalin i innych zanieczyszczeń. Cegły różnią się porowatością, a tym samym stopniem absorpcji wody. Najbardziej przyswajalne są zwykle cegły pełne i cegły porowate. Może osiągnąć nawet 20%. Najmniejszy to klinkier, który powinien wchłaniać wodę do 6%. W zależności od złóż gliny znajdujemy cegły klinkierowe, które mają wchłanianie wody tylko 2%. Klinkier i inne cegły elewacyjne mają spieczone kształty, dzięki czemu nie wchłaniają wody.

Ale są również spoiny w ścianie, które wykazują wysoką porowatość. I chociaż producenci klinkieru deklarują i słusznie, że ich cegły nie muszą być impregnowane impregnacją, wielu inwestorów impregnuje fasady wykonane z tego materiału. Czy każdy mur wymaga impregnacji? Zależy, gdzie jest zbudowany. Jeśli jest to ściana w sypialni, która pozostaje zamknięta przez cały dzień i wchodzi do niej wieczorem i wychodzi rano, możesz bezpiecznie zrezygnować z jej zabezpieczenia. W związku z czym potrzebny jest impregnat do cegieł.

Proces ten będzie bardziej intensywny w mieście, w pobliżu ruchliwych dróg, na obszarach uprzemysłowionych. Parapety z cegły stale będą zbierać kurz. Fundament ogrodzenia zostanie spryskany wodą kałużową. Nawet jeśli jest wykonany z klinkieru, brud gromadzi się na stawach. Po pewnym czasie mogą nawet przykryć mchem. Warto zaimpregnować murowany grill, kominek zewnętrzny, wędzarnię. Małe elementy architektury, np. altana, studnia, ściany będą mniej brudne, zwłaszcza jeśli zostaną oddzielone od ziemi – otoczone pasmem betonowych płytek.

464 thoughts on “Impregnat do cegieł – charakterystyka

  1. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never
    found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
    In my view, if all web owners and bloggers made good
    content as you did, the internet will be much
    more useful than ever before.

  2. It’s fantastic that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our discussion made at this time.

  3. Howdy! Someone in my Myspace group shared this website with
    us so I came to take a look. I’m definitely
    enjoying the information. I’m book-marking and will
    be tweeting this to my followers! Fantastic blog and amazing style and design.

  4. Why visitors still make use of to read news papers when in this technological world all is existing on net?

Comments are closed.