poradnik

Dobry materac na zdrowy sen

Wybór łóżka to tylko etap w drodze do wymarzonego miejsca do spania. Abyśmy wygodnie i komfortowo wypoczęli, musimy pomyśleć o wyborze dobrego materaca. Warto rozważyć zakup solidnego modelu. Na rynku dostępne są głównie produkty lateksowe, piankowe i sprężynowe. Materace bonellowe i kieszeniowe różnią się od siebie sposobem konstrukcji. Sprężyny bonellowe połączona są za pomocą sztywnego drutu, więc nacisk w jednej części materaca uruchamia resztę elementów. Niestety ten model nie jest zbyt trwały. Często zdarza się, że po pewnym czasie na wierzch materaca mogą wyjść sprężyny. Typ kieszeniowy jest to nowsze rozwiązanie. Poszczególne jego elementy działają od siebie niezależnie. Jedyne co je łączy to cienka warstwa materiału. Często też są spotykane modele ze strefami twardości. Materace lateksowe są szczególnie polecane osobom cierpiących na alergię, ponieważ są łatwe do czyszczenia. Model termoelastyczny to najbardziej zaawansowane technologicznie miejsce do spania. Pianka, z której zbudowany jest materac, dostosowuje się do wagi użytkownika, a jej elastyczność zmienia się pod wpływem temperatury.

Ładnie zaprojektowane łóżko świetnie się prezentują w sypialni, ale tylko te modele z odpowiednim materacem zapewnią dobry sen i wpłyną korzystnie na produktywność w ciągu dnia. Wypoczynek na wygodnym łóżku sprawi, że nasze samopoczucie po przebudzeniu będzie dobre.

Łóżka tapicerowane to świetne rozwiązanie dla każdej sypialni. Dobrze się prezentują i są funkcjonalne. Odpowiednie ich dobranie do wystroju wnętrza jest nietrudne ze względu na dużą ilość dostępnych modeli na rynku. Meble te są proste do utrzymania w czystości. To świetna rozwiązanie dla zapracowanych. Wystarczy je odkurzyć i wyglądają jak nowe. Oryginalna tapicerka łatwo się nie przeciera i długo zachowuje estetyczny wygląd.

Wszystko, co musicie wiedzieć o materacach kieszeniowych

Znaczną część naszego życia spędzamy w sypialni. Ważne jest to, aby miejsce naszego wypoczynku było odpowiednio dobrane. Co zapewni nam najlepszy sen? Możemy zdecydować się na sofę lub wersalkę. Należy jednak pamiętać, że są one przeznaczone jedynie do okazjonalnego wypoczynku. Z kolei materac to idealne rozwiązanie dla zdrowego i wygodnego snu.

Wśród modeli dostępnych na rynku niewątpliwie na uwagę zasługuje materac kieszeniowy. Czym jego konstrukcja różni się od rozwiązań stosowanych w starszych modelach? Dawniej sprężyny stosowane w materacach, połączone były za pomocą sztywnego drutu. Nacisk w jednej części miejsca do spania odczuwalny był na całej jego powierzchni. W nowszych modelach zrezygnowano z połączenia za pomocą drutu na rzecz osobnych kieszeni zespolonych jedynie cienkim materiałem. Dzięki temu sprężyny uginają się niezależnie od siebie, a sam materac dopasowuje się elastycznie do ciała.

Jak budowa materaca wpływa na jakość snu?

Nowe rozwiązania przyniosły więcej punktów podparcia dla naszego kręgosłupa, co przekłada się na zwiększenie komfortu snu. Sprężyny już tak znacznie nie oddziałują na siebie. Teraz niezależnie od siebie dostosowują się do obciążenia w danym punkcie naszego miejsca do spania. Większa autonomiczność poszczególnych elementów sprawia, że materac będzie nam służył przez wiele lat bez konieczności naprawy.

Jeżeli zdecydujemy się na materac kieszeniowy, musimy sprawdzić, ile sprężyn ma dany model. Im większa ich ilość, tym większa liczba punktów podparcia i bardziej komfortowy sen. Kolejnym ważnym czynnikiem są strefy twardości, które dzielą materac w zależności od partii ciała, które się z nim stykają. Jeżeli dana część ciała jest cięższa od pozostałych, wtedy w tym obszarze sprężyny będą twardsze. Dzięki temu ciało w czasie snu zachowa odpowiednią pozycję.

Jakie inne typy materacy są dostępne na rynku?

Materace lateksowe mają w składzie mleczko kauczukowe i są bardzo trwałe. Ich wysoka elastyczność powoduje, że pozostają w niezmienionej formie przez długie lata. Posiadają sieć wewnętrznych otworów, co powoduje dobrą cyrkulację powietrza. Szczególnie polecane są dla osób cierpiących na alergię. Z kolei materace piankowe termoelastyczne to modele gdzie zastosowana została najnowsza technologia. Dostosowują się one do wagi osoby śpiącej, a przy wzroście temperatury ciała użytkownika zwiększają swoją elastyczność.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *