poradnik

Dlaczego warto mieć filtr do wody w domu i jak go montować?

Jakość wody z kranu ma duże znaczenie dla zdrowia osób, które z niej korzystają i ją spożywają. Poprawić ją można różnymi sposobami, a jednym z nich jest specjalny filtr do uzdatniania wody. Filtry te różnią się budową, wydajnością i skutecznością, ale wszystkie są dość łatwe w montażu. Jednak nie tylko dlatego warto je stosować. 

Dlaczego warto stosować filtr do wody?

Wiele osób narzeka na zbyt twardą wodę, co wynika z dużej zawartości soli wapnia oraz magnezu. Pijąc ją, wyczuwa się nawet chlor. Jeśli zaś chodzi o wodę z własnego ujęcia, czyli na przykład ze studni, nierzadko zawiera żelazo, magnez, amoniak oraz substancje organiczne. W związku z tym woda ta wymaga odpowiedniej filtracji. W tym celu stosuje się specjalne filtry. Profesjonalny filtr do wody sprawia, że woda staje się zdatna do picia. To jednak niejedyny powód, dla którego warto stosować tego typu rozwiązania. Dobry filtr hamuje powstawanie osadu kamiennego, dzięki czemu nawet czyszczenie kuchni i łazienki przychodzi z większą łatwością. Stosowanie filtrów znacznie wydłuża żywotność instalacji hydraulicznych, a także grzewczych. Odpowiedniej jakości woda korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Profesjonalny filtr usuwa z wody bakterie, zanieczyszczenia mechaniczne oraz chemikalia. Twarda woda negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. 

Jak zamontować filtr do wody? 

Wbrew pozorom montaż filtrów jest dość prosty. Należy przede wszystkim wybrać odpowiedni filtr do wody. Następnie zamontować półśrubunki oraz zawory kulowe przed filtrem, a także po filtrze. Dzięki temu będzie można później uniknąć problemów z wymianą wkładów. Stelaż filtra powinno się przymocować do ściany, a później podłączyć zasilanie wody, biorąc pod uwagę na kierunek jej przepływu przedstawiony na obudowie filtra. Montażem filtrów może też zająć się hydraulik lub inny fachowiec. Usługa nie jest kosztowna, bo jak już wiadomo, montaż nie stanowi większego problemu i nie zajmuje dużo czasu. To też kolejny powód, dla którego warto w nie inwestować.